Adblue İptali

Türkiye’de adblue iptali bazı kullanıcılar tarafından maliyet azaltma ve arızların önüne geçmek amacıyla çok sık yapılan bir uygulamadır. Bu işlem esnasında aracın doğrudan motor sistemine müdahale edilerek adblue sisteminin devre dışı bırakılması amaçlanır.

Bu adblue iptali işleminin hem çevreye hem de araca çok ciddi zararları olabilir. Hava kalitesini etkilediği için çevreye, motor sistemini baştan değiştirdiği için aracın çalışmasına zarar verir. Bu da bazı ülkelerde (Türkiye’de de gündemde) oldukça ağır cezalarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Aynı zamanda adblue sisteminin iptal edilmesinin aracın garantisini de iptal ettirdiğini unutmamalısınız. Herhangi bir sorun yaşadığınızda kısa vadeli olarak ettiğini kâr, uzun vadede ciddi sorunlarla karşılaşmanıza da neden olabilir. Bu sebeple hem üreticiler, hem de otoriteler Adblue sisteminin çevre ve motor performansı açısından aktif olmasını önermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Adblue iptali? pek çok ülkede yasal değildir. Sıkı emisyon denetlemesi sonucunda bu işlemi yaptıran araç sahipleri ceza alabilmekte, araçlar muayeneden geçememektedir. Ülkemizde henüz bu şekilde bir yasa bulunmamasına rağmen orta vadede ağır cezaların gelecek olması konuşulmaktadır.