AdBlue Arızası Nedir?

Genel olarak adblue arızası nedir? sorusu doğrudan SCR sistemi ile alakalıdır. Bu sistemin düzgün çalışmaması durumunda adblue sistemi arıza yapar. Bu da egzoz gazlasının artmasına ve aracın performansının düşmesine neden olmaktadır.

Çoğunlukla arızanın pompa sorunlarından, enjektörlerden, sensör ya da tank bağlantılarından ortaya çıktığı bilinmektedir. Bazı durumlarda arıza uyarı ışığıyla sürücüye bildirilirken bazı durumlarda bu da olmayabilir. Bu sebeple aralıklarla adblue sisteminin kontrol edilmesi önemlidir.

Bu sorunun çözümü ise elbette ki, sorunla doğrudan alakalıdır. Bazen filtre ve pompaların değiştirilmesi yeterliyken bazı durumlarda sistem baştan aşağı değişmek ya da tamir edilmek durumunda kalabilir.

Sık Sorulan Sorular

Adblue arızası çoğunlukla SCR sisteminde meydana gelen bir sorun yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu sorun sıklıkla yazılımsaldır. Bazı durumlarda bozulmalardan da kaynaklanabilir. Bazı araçlar SCR sistemine daha hızlı tepki verdikleri için anında uyarı ortaya çıkarabilirler. Türkiye'de Adblue arızası kalitesiz, tam olarak özelliklerini karşılamayan adblue kullanımından da ortaya çıkabilmektedir.